کوه آهنی خفته را کی کند بیدار؟

GREAT HAJIGAK IRON ORE DEPOSIT

    ذخیره  حاجیگک  کوهی است از آهن که تا کنون  زور هیچ حاکمی به آن نرسیده تا از آن استفاده کند. اما گویا کرزی تصمیم به حراج آن گرفته است در حالیکه در شرایط فعلی به حراج گذاشتن معادن به این بزرگی کار صحیحی نمی باشد. همین دولت تجربه ناموفقی تاکنون در مورد معادن بزرگ دیگر مانند مس عینک هم داشته است. بهر حال دیده شود که چی می شود.

 

   dsc01924dsc01928

 مزید اطلاع شما عرض می کنم که ذخیره آهن حاجیگک فقط  به این منطقه محدود نمی شود و اینجا قسمت سوپر معدن استُ با فیصدی بسیار بالا(۸۰-۹۵٪ اکسید آهن) ولی این ذخیره به طرف شرق در خارزار  بهسود  و تا نزدیکیهای کابل با عیار و ذخیره کمتر کشیده  شده  است. شخصا فکرمی کنم فعلا استخراج آهن حاجیگک نه ممکن و نه اقتصادی است. وقتی افغانستان توانست تاسیسات ذوب آهن را در نزدیکی معدن بسازد و  طریقه مناسب انتقال از جمله ریل را مهیا سازد  آنوقت اسخراج این معدن ممکن و اقتصادی خواهد بود. در غیر آن حمل این کوه با این راهها با موتر کاماز به داخل و خارج توسظ هر کسی که باشد دیوانگی و اتلاف سرمایه است.

 ضمنا شما در تصاویر بالا دو یار دیرین و یا دو مانع اصلی دیگر بر سر راه استخراج  این  معدن- کوتل حاجیگک و کوه بابا- را نیز می بینید.

/ 1 نظر / 157 بازدید
سلام

سلام بر محترم مالستانی خيلی خوب شد که به نوشتن شروع کرديد. منظور اين که زود زود می نويسيد. شاد کام باشيد.